Yemekten Sonra Bunları Yapmayın.

Her ülkenin kendine has beslenme düzeni vardır. Biz türk milleti olarak yemek sonrası ailece keyif yapmayı kendimize adet edinmişiz. Çok güzel mutluluğu perçinleyen bi tutum olsa da sağlığımız açısından pekte iç açıcı bir davranış değildir. Peki ne gibi yanlışlar yapıyoruz? Sağlığımız için nelerden kaçınmalıyız. 

Yemekten Hemen Sonra Bunları  Yapmayın.


Yemekten sonra uyumak

Yemekten sonra uykunun zararları nedir
Yemekten sonra uykunun zararı 

Yemekten hemen sonraki uyku sindirimin yeterince olmamasından dolayı obezite ve reflüye sebep olur. Yemekten en az iki saat sonra uyumak sağlık açısından doğru olacaktır. 


Yemeğin  Akabinde Meyve Yemek


Yemekten sonra meyve yemek
Yemekten sonra meyve zararımı

   Meyveyi  yediğimizde yediğimiz meyve mide de fazla beklemeden bağırsağa gidip orda hazm olunur. Fakat yemekten sonra meyve yenildiğinde  bağırsağa geçemeyip mide de mayalanma yapar. Karaciğer yağlanmasına sebep olur. Meyveyi yemekten en az 2 saat sonra yemek emniyetlidir. 

Yemekten hemen sonra spor yapmak 

Yemekten sonra yürüyüş
Yemekten sonra yürüyüş zararımı


Sağlığımız için spor ve yürüyüş çok faydalıdır. Fakat yemeğin akabinde yapılan yürüyüş iç organlara zarar verir. Spor esnasında çalıştırılan organlara kan akımı hızlanacak ve mideye kan akışı azalacaktır.  yemekten en az  yarım saat veya bir saat sonra spor ve yürüyüş  yapmak doğru olacaktır. 

Yemekten Sonra Banyo Yapmak 
yemeğin akabinde banyo    yapıldığında kılcal damarlara  kan akışı hızlanacak ve mideye kan akışı azalacaktır ve sindirim istenilen şekilde gerçekleşmeyecektir. Küçük çocuklarda  yemekten hemen sonra banyo yaptırıldığında  kusma şikayetleri görülebilir. 

 Yemekten Sonra Su İçmek     
 yemekten hemen sonra su içildiğinde içilen su mide suyunu seyreltip mide  asidinin görevini yapmasına engel olur. Böylelikle bağırsak ve mide rahatsızlıklarına sebep olur.

 Yemekten sonra yapılması doğru olmayan unsurları yemekten bir kaç saat sonra yapmak sağlığımızı korumak için bize yardımcı olacaktır.   


                   

8 yorum:

 1. Bazılarını biliyordum ama bazı maddeler ise ezberimi bozdu. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Sil
 2. Anladığım kadarıyla yemekten sonra hiç bir şey yapmamamız lazım :) Şaka tabi yemekten sonra yapılmaması gereken bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu davranışları Yemekten hemen sonra yapmak doğru değil.sadece yapılacak zamana dikkat etmek gerekiyor. :) değerli ve espirili yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 3. Bunları görünce insanın sorası geliyor "Peki yemekten sonra ne yapalım biz hocam?" :)

  Tavsiyeler için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yemeğin hemen akabinde yapılması sağlıklı değil. Bir müddet bekledikten sonra bunları yapmakta sağlık açısından bir sakınca yok.:) Yorumunuz için ben teşekkür ederim :)

   Sil
 4. Ben çok fazla su içebilen biri değilim. Günde iki litre su için diyorlar. Fakat yemekle içmeyin, yemekten sonra içmeyin de diyorlar. Bazıları da aç karnına içmeyin diyor. :) Peki nezaman içilecek bu iki litre su diyor insan haliyle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yemekten bir saat sonra suyunuzu içmenizde bir mahsur yok. Sağlıklı günler dilerim. :)

   Sil

Uyarı!

Bu web sitesindeki bilgiler dikkatle araştırılmış ve gerekli özen gösterilerek sunulmuştur. Bununla birlikte, içerikler yalnızca genel bilgi için sağlanmış olup herhangi bir sağlık uzmanının tavsiyelerinin yerini alması amaçlanmamaktadır. Sağlık sorunlarınızın teşhis ve tedavisi için lütfen öncelikle doktorunuza danışın.